Zarys historii Księżówki
Dom wybudowany został na obrzeżach Zakopanego w roku 1854 jako leśniczówka, nazwana później „Adasiówką”. W roku 1910 został zakupiony przez Towarzystwo Domu Zdrowia dla Kapłanów Katolickich. Po drugiej wojnie światowej dom stał się własnością Konferencji Episkopatu Polski. Po dzień dzisiejszy służy jako miejsce odbywania rekolekcji i wypoczynku dla księży ze wszystkich polskich diecezji, a także innych krajów. Kilka razy w roku odbywają się tu rekolekcje dla katechetów, a także dla świeckich.
Księżówka jest obecnie niezwykłym miejscem wypoczynku w ciszy i spokoju dla pielgrzymów z Polski i zagranicy. Dom jest otoczony pięknym, rozległym ogrodem. Jednocześnie położony jest niedaleko centrum – zakopiańskich Krupówek, a także dolnej stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch w Kuźnicach.
W 1997 r. w Księżówce przebywał Ojciec Święty Jan Paweł II, gdzie spędził kilka dni prywatnej kontemplacji w umiłowanym tatrzańskim klimacie. Apartament papieski jest dostępny dla zwiedzających na pierwszym piętrze.
Księżówka jest wyjątkowym domem modlitwy: to miejsce uświęcone wieloma godzinami modlitwy i niezliczoną ilością Mszy św., które były tu celebrowane przez wielu prezbiterów i biskupów w trzech kaplicach: drewnianej Kaplicy Papieskiej, małej kaplicy św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego oraz kaplicy apartamentu papieskiego.
Do dyspozycji gości jest na terenie domu czytelnia z aktualną prasą i dwoma stanowiskami komputerowymi z dostępem do internetu (także sieć bezprzewodowa Wi-Fi jest dostępna w większości pokoi), biblioteka, sale konferencyjne, refektarz z pełnym lub częściowym wyżywieniem, kawiarnia z kominkiem i telewizją satelitarną, automat z wodą, winda i inne udogodnienia. Bezpośrednio przed domem znajduje się zamykany parking dla Gości.
Księżówka w Zakopanem znajduje się ok. 100 km od Krakowa, blisko granicy ze Słowacją. Niedaleko można zwiedzić Sanktuarium w Ludźmierzu (20 km), na Krzeptówkach (2 km) i skorzystać ze spływu Dunajcem (20 km). W najbliższej okolicy domu przebiegają liczne tatrzańskie szlaki turystyczne.
Od lipca 2007 r. dyrektorem domu jest ks. Lesław Mirek, kapłan archidiecezji krakowskiej.